כשמסביב רוחות של אפליה: 3 דמויות להט"ביות פורצות דרך בעולם הטכנולוגי

שתפו כתבה זו:

רבים מכירים את סיפורו של אלן טיורינג כפורץ דרך בתחום מדעי המחשב, אבל הנה עוד כמה מדעני ומדעניות מחשבים פורצי דרך מקהילת הלהט"ב.

 "אם אתם רוצים לשנות את העתיד, תתחילו לחיות כאילו אתם כבר נמצאים בו" – את המשפט הזה אמרה לין אן קונווי (Lyn Conway) – מדענית מחשבים, מהנדסת אלקטרוניקה וממציאה אמריקאית, שידועה בתרומותיה החלוציות לארכיטקטורת מחשבים ותכנון מעגלי VLSI. קונווי היא אישה טרנסג'נדרית ויש לה סיפור חיים יוצא דופן ומעורר השראה. לאחר לימודיה ב-MIT ובאוניברסיטת קולומביה הצטרפה לצוות בחברת IBM שתכנן מחשב-על מתקדם וכלל בין היתר את ג'ון קוק ופרנסס אלן (שלימים זכו בפרס טיורינג על עבודתם). בעודה עובדת בחברה החלה בתהליך ההתאמה המגדרית וב-1968, למרות תמיכה ממנהלה הישיר, פוטרה על ידי נשיא החברה לאחר שחשפה שבכוונתה לחיות כאישה. קונוווי נאלצה לבנות את הקריירה שלה מאפס ולצד זאת החלה באקטיביזם למען זכויות טרנסנג'נדרים וטרנסג'נדריות. בשנת 2014 המגזין "טיים" הגדיר אותה כאחת מ-"25 האנשים הטרנסג'נדרים שהשפיעו על התרבות האמריקאית". בשנת 2020 הוזמנו 1,200 עובדי המטה של IBM לאירוע מיוחד בו הוענק לה פרס חיים על היותה "פורצת דרך טכנולוגית וחלוצת זכויות אדם". סגנית נשיאת החברה עלתה במפתיע לבמה והתנצלה רשמית על פיטוריה בשנת 1968, קונווי פרצה בבכי ולאחר יותר מיובל שנים, המעגל נסגר.

כריסטופר סטרייצ'י (Christopher Strachey) היה מדען מחשבים בריטי שאביו עבד לצד אלן טיורינג כקריפטוגרף במהלך מלחמת העולם השנייה. סטרייצ'י היה אחד מיוצריה של שפת התכנות ה-CPL, שבישרה את שפת C מאוחר יותר. סטרייצ'י גם כתב את אחת מתוכנות המוזיקה הראשונות למחשב שניגנה את "Baa Baa Black Sheep" (אפשר לשמוע בלינק מטה) ואף יוחס לו משחק הוידאו הראשון בהיסטוריה. 

אדית "אדי" וינדזור (Edie Winsor) מוכרת יותר כמי שעתרה בתיק שהביא בסופו של דבר לפסילת החוק הפדרלי בארה"ב ששלל הטבות מזוגות חד מיניים, מאבק אליו יצאה לאחר שנדרשה לשלם מס עזבון פדרלי בסך 363,053 דולר, כאילו ירשה רכוש מאדם זר, כשבת זוגה נפטרה והורישה לה את כל רכושה. מה שפחות יודעים עליה הוא שהיא הייתה אחת מהמתכנתות הבכירות הראשונות של חברת IBM ועסקה בארכיטקטורת מערכות ויישום של מערכות הפעלה ומעבדי שפה טבעית. לאחר שעזבה את IBM פעלה רבות במסגרת חברת ייעוץ פרטית שהקימה על מנת לסייע לארגוני להט"ב להפוך דיגיטליים יותר, וסייעה להם במיחשוב של מערכות הדואר שלהם.

שתפו כתבה זו:

שליחת קורות חיים

גם אם לא מצאתם משרה מתאימה

מלאו את הפרטים ואנחנו נחזור אליכם

חבר מביא חבר

המליצו לחבר על מדולה ותרוויחו גם

מלאו את הפרטים ואנחנו נחזור אליכם

הסוכן החכם שלי

מעכשיו לא תפספסו שום דבר!

מלאו את הפרטים ונשלח לכם עדכונים ומשרות חדשות מותאמות עבורכם

תודה רבה!
הטופס נשלח בהצלחה

קורות החיים שלך נבחנים לכל המשרות ברלוונטיות במדולה. אין צורך להגיש שוב.

דילוג לתוכן